12 soppskedar, 12 dessertskedar, soppslev, 6 matskedar, 12 matgafflar, 12 matknivar, 12 förrättsknivar, 12 förrättsgafflar. Senapssked, 6 kaffe-/äggskedar med förgyllda blad. 12 teskedar. 2 såsslevar och en serveringssked. Serveringsbestick, 2 par, bestående av kniv och gaffel. Knivvässare. Ytterligare 12 matknivar och 11 förrättsknivar i separata originalaskar. Samtliga knivar i rostfritt stål.
Knivskaft med spricka, askarna slitna. Graveringar. En serveringsgaffel rostangripen. Delar samt nyckel saknas. Dekordel på schatullets lock saknas, slitage.