SKULPTUR, bronserad och grönpatinerad metall, 1900-talets första hälft.

Mansfigur lutandes mot klippa. Rektangulär sockel med utsida av sten, snedställda främre hörn. Längd inklusive sockel ca 62 cm, höjd ca 42 cm.

Slitage och skav. Märken, fläckar. Sockeln med nagg.

Utropspris
5 000 SEK