KARMSTOL, barockstil, 1900-talets början.

Skuren dekor, svarvade sidostolpar och H-kryss. Stoppad sits och rygg. Frambenen med avslutande tassar. Bredd 76 cm, sitthöjd 50 cm, tot. höjd 129 cm.

Del av klädselns dekorband löst. Slitage, stötmärken. Bakben med spricka, fogen lös.

Utropspris
200 EUR