Cylinderformad. Tre kulklofötter. Handtag med krönande lejon på boll, avslutas med sköld. Lock med infälld medaljavgjutning. Rik reliefdekor av blommor. På livet graverade initialer "Hr. A.A.D.F - A.C.M", enligt uppgift Sören Arnoldssön se Fine och Abel Cathrine Münthe. Höjd ca 21,5 cm.
Lagningar. Bucklor. Repor.