Klaff med bakomliggande lådor, nedtill tre utdragbara lådor. Bredd 104 cm, djup 45 cm, totaldjup 85 cm, med nedfälld klaff, höjd 107 cm. Nyckel endast till klaffen. Nyckel finns.
Vit marmorskiva senare. Låset glappt, går ej att låsa. Ett draghandtag saknas. Fanerskador.