SKRIVBORDSSTOLAR, ett par, "Clipper"/"Snille", Svante Schöblom, Overman för IKEA, 1970-tal.

Sittbalja av polypropen med tillsats av UV-stabilisator, antioxidanter samt antistatmedel.

Bruksslitage, märken. En stol bär etikett från IKEA.

Auktionens stolpar bar modellnamnet "Clipper" i Overmans produktkataloger. Då IKEA köpte in modellen salufördes den under namnet "Snille".

Overman tillverkade "Clipper" med oklädd sittbalja, sittbalja med klädd sits samt sittbalja med klädd sits och rygg. Sittbaljan utfördes i färgerna brun, orange, vit, grön, svart och gul. Originalklädsel från fabrik i tyg eller konstläder.

"Clipper" gick att få med ett tiotal olika underreden. En av de mest sällsynta varianterna - "Clipper congress" - hade medar, materialkorg och skrivplatta.

Overman, och dess dåvarande vd Carl-Erik Klote, var en pionjärer i Sverige då det kom till att på seriebasis formspruta möbler. Initialt skedde detta på licens från det engelska företaget Hille. Den första modellen, i produktion från 1964, var formgiven av Robin Day och bar namnet namnet "Tema".

Utropspris
2 000 SEK