LJUSKRONA, empirstil, omkring 1900-talets mitt, höjd ca 70 cm.

Stomme i gulmetall. Olikformade prismor. Sex ljusarmar samt sju ljuspunkter för elektriskt ljus.

Bruksslitage. Anlöpningar och fläckar. Mindre nagg. El troligen renoverad. Sprickor på sladdkåpan. Ej funktionstestad.

Utropspris
3 000 SEK