TUBKIKARE med STATIV, W.Watson & Sons, London, omkring år 1900.

Kikare, teleskopmodell i mässing och mahogny, samt stativ i mahogny med beslag av mässing. Kikaren märkt "W.Watson & Sons, London, J&S Multipower Eye Tube, P. Nr. 24792, 35 Egan B. B Head". Höjd bl a 120 cm. Kikarens totala längd 106 cm.

Slitage. Repor och märken. Ej funktionstestad.

Utropspris
5 000 SEK