Mässing samt glas. I form av gitarr. Längd 17 cm. Fickur medföljer.
Bruksslitage, bucklor, repor, smärre nagg, invändig klädsel med hårt slitage. Fickuret ej genomgånget eller funktionstestat, urtavla med skador.