SKÅLFAT samt FAT, 3 delar, bl a Adolph Helledaij, Jönköping. 1700 och 1800-tal.

Ett skålfat, sannolikt av Sven Ekström, Norrköping, 1844. Diameter 33 cm. Ett fat av Adolph Helledaij, Jönköping 1792? Diameter 40 cm. Ett fat med oidentifierade stämplar, möjligen utländska. Diameter 42 cm.

Bruksslitage, repor, märken och anlöpningar. Bucklor. Något skeva.

Utropspris
2 000 SEK