FÅTÖLJ, 1960/70-tal.
Fyrdelad centralfot i teak med snurrmekanism, sits i svart skinn med djuphäftning. Bredd 75 cm, sitthöjd ca 37, höjd 72 cm.
Märkbara skador och sprickor i skinnklädseln, en dekorknapp saknas.