SOCKERSKÅL PÅ FOT, silver, senempire, Gustaf Möllenborg, Stockholm 1839. Vikt ca 646 gram.

Delvis godronnerad skål med uppsvängda handtag, lätt välvt lock med blomsterkvist, skaft med nod, rund fot med fyra svängda fötter, höjd 24 cm.

Slitage, smärre repor. Locket med något ojämn kant.

Utropspris
2 500 SEK