Enligt uppgift från Banancoid stammen. Klotrund med utvikt mynning och två dekorerade handtag, höjd 17 cm.
Slitage, nagg, sprickor.
Professorn i toxikologi Bo Holmstedts samling.Enligt etikett inköpt: Galeria de Arte Primitivo de la Amazonia.