Över och underdel, varav den övre med glasade dörrar. Underdel med klaff, dörrpar under, bakomliggande hyllplan. Urtavla med arabiska siffror. Dekor av imitationmålat trä. Längd ca 115, djup ca 50, höjd ca 256 cm. Två lod medföljer. Nyckel finns.
Slitage, repor och märken/enstaka stötskador. Spricka i glas. Nyckelbricka saknas vid klaff.