BÅTMODELL, Ture Albert Andersson, tillskriven, 1900-tal.
Stomme i bemålad kartong med detaljer i bl.a trä, metall och plast. Märkt "SET". Längd exkl roder ca 54 cm, bredd ca 35 cm, höjd ca 71 cm.
Slitage. Lösa delar, bl.a rodret och bit av skorsten. Märken. Ytsmuts.