JOHN GEORG ARSENIUS, olja på pannå, signerad John Arsenius 1853
Övreståndsinteriör med exalterade hundar inför jakten. 24.2 x 17.8 cm
Repor. Obetydlig krackelyr.
B. S. Ahlström
Fru Ruth Carlstedt, född Hagborg (allt enligt inskription på baksidan av den tidigare ramen)
1852-53 gjorde Arsenius en studieresa till Düsseldorf och Paris. Målningen kan således ha tillkommit antingen i Paris eller i Stockholm, efter hans hemkomst.