STOL, barock, 1600-/1700-tal.
Stomme av betsat lövträ. Fast stoppad rygg och sits, klädsel av läder. Kopplad benställning.
Omfattande sprickor i klädsel. Hårt slitage. Förstärkningar med järn och trä. Maskstungen. Några mässingsnitar saknas i rygg.