VIKSKÄRM, 1900-talets första hälft.

Mahogny. Tredelad med mönstrade inläggningar. Medljongformade spröjsar med skuren växtdekor, fem glasfält om vardera del, nertill textilförsett fält bestående av växtmönstat tyg. Gångjärn i mässing. Längd ca 46,5 cm x 3, bredd ca 2 cm, höjd ca 180,5 cm.

Slitage. Märken, fläckar. Enstaka sprickor. Två skärmdelar med sprucket och trasigt glas.

Utropspris
3 000 SEK