Ek. Skuren dekor. Uppsats med hyllplan. Två lådor i sarg samt dörrpar med bakomliggande hyllplan. Bredd 146. Djup 61. Höjd 173 cm.
Slitage, repor och märken. Avslag på list i bakkant. Delvis solblekt. Några torrsprickor. Draghandtag saknas. Nyckel saknas.