AINA STENBERG-MASOLLE, akvarell, signerad.
Barn i folkdräkt. 19 x 26 cm.
Ej examinerad ur ram.
Aina Gerda Lucia Masolle, föddes 1885 i Stockholm och dog 1975. Hon är känd som bildkonstnär och hennes motivkrets utgörs ofta av sagomotiv. Hon studerade vid Konstakademien i Stockholm och bedrev studier i både England och Frankrike. Hon illustrerade barnböcker och julpublikationer så som adventskalendern.