Bronserad. Rak form med uppskjutande krön. Märkt med Stockholms hallstämpel. 80x42 cm.
Slitage och skador. Spår av skadedjur. Renoverad och kompletterad bl a senare glas och senare inläggningar. Anlöpningar i glaset. Fläckar.