Samtida halvband av skinn med präglad och förgylld dekor, röda titelfält.
Slitage, fläckar, spår av insektsangrepp, obetydliga ytskador på bokbanden, möjligen ej fullständigt verk, ej genomgångna.
Exlibris: CH. Anckarsvärd. Biblioteksstämpel: Fållnäs bibliotek.