JOHAN RUDOLF GRANBERG, tillskriven à tergo, olja på duk.
Motiv från Myrholmen 1874 på Tynningö nära Tenösund i trakten av Vaxholm, enligt text a tergo. 30x42.
Krackeleringar. Gulnad.