Valnötsfanerat med lister i betsad bok. Nederdel med inredning av två lådor och hyllplan bakom två dörrar. Front med reliefdekor krus. Överdel med glasdörrar och fyra bakomliggande hyllor. Längd 100, total bredd 47, total höjd 187 cm. Nyckel finns.
Bruksslitage, fläckar, repor, nötmärken och anlöpningar. Ställvis blekt. Mindre sprickor i fogar.