Brättet dekoreras av förgyllda palmettblad på koboltsblå fond. Kalkomanimotiven föreställer Napoleons erövringskrig. Combat de Heilsberg, Les adieux de Fontainebleau, Napoleon 1er la Reine de Prusse à Tilsit. Diameter 24,5 cm.
Ställvis sliten förgyllning. Obetydliga mindre nagg på fotringen.