BYRÅ, Louis XVI, Frankrike 1700-talets senare hälft.

Sidor och front med rutverk i intarsia, nyckelskyltar och beslag i brons. Konturerad och profilerad marmorskiva. Längd 142 cm, bredd 49 cm, höjd 86 cm.

Senare delar, sprickor och lagningar. Senare stenskiva, avslag. Nyckel saknas.

Utropspris
1 200 EUR