Fornasettistil. Fanerat med bl a rosenträ och teak, lackerat. I fronten fyra dörrar och två lådor. Mittdörrarna med tryckt dekor av stadsbild. Skiva av glas. Inredning med glas och spegelglas. Längd 179, bredd 45, höjd 117 cm. Nyckel finns.
Toppskivan i glas med nagg och slitage. Slitage, smärre repor och fläckar, dörrarnas gångjärn något lösa. Lacken med smärre sprickor och naggar.