DRYCKESKÄRL, silver, London 1911. Vikt ca 353 g.

Sidorna dekoreras med tjurmotiv i relief, invändigt förgylld. Längd 12 cm, höjd 7 cm.

Slitage, repor, sliten förgyllning.

Dryckeskoppen är en senare kopia av de två kända Vapio-kopparna vilka hittades i Laconia i Grekland år 1889. De ursprungliga kopparna var gjorda av guld och daterar sig till ca 1500 f.kr. Originalen finns på National Archaeological Museum i Aten.

Utropspris
200 EUR