Mahohnyfanerad samt tapetserad m planscher ur Nordens Flora, C-A.M. Lindman. Benställning i bok. Rak form på höga kopplade ben med tvärslå. Dubbla dörrar m invändig hyll- och lådinredning. Längd 113, bredd 48, höjd 139 cm. Nyckel finns.
Bruksslitage, fläckar och repor. Slipade hyllplan. Lådor något tröga. Senare klädd med planscher, ej utför av fackman.