Bronserad och förgylld. Rak bas med svängd växtornamentik. Metallisk urtavla flankerad av dam. Pendel och nyckel finns. Bredd 31, djup 11, höjd 43 cm.
Urtavla med smärre fläckar. Urverk ej genomgånget. Lucka saknas. Bruksslitage.