TAKLAMPA, Mac Hegerup för Kronobergs Belysning. 1900-talets andra hälft.
Stomme i mässing. kvadratiska glasplattor i brunröttglas. Bakomliggande 6 ljuspunkter med cylinderformade glaskupor i klarglas. Diameter 40 cm. Höjd 23 cm.
Bruksslitage. Nagg. Ej funktionstestad.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.