Klädd i textilen "Lotus Lin", formgiven av GP & J Baker. Lösa sittplymåer. Klotfötter i trä. Längd ca 205 cm.
Bruksslitage. Mindre skador och lagningar i klädseln. Fläckar. Klädsel ställvis blekt.