KORGSTOL, sk "Duyan" design John Risley, USA 1952. 1900-talets andra del.

Flätad sits i rotting. Svartlackerat metallunderrede. Etikettmärkt Wohngestaltung Heydebrand, Bern. Längd ca 115, bredd 96, höjd 90.

Slitage, rottingen har släppt ställvis. Rost. Fläckar.

Utropspris
5 000 SEK