20 tallrikar, tolv förrättstallrikar, tolv efterrättstallrikar, sju + tolv djupa efterrättstallrikar. En såsskål. Tre skålar, längd 21-23 cm. Tre fat, längd 26-37 cm. Åtta tekoppar med fat. Elva kaffekoppar med fat. En tekanna, en sockerskål samt en gräddkanna, höjd 10-18 cm. En extra kaffekopp medföljer.
Bruksslitage, vissa delar med krackeleringar. Några nagg. Enstaka delar med sprickor. Ett avvikande tefat, troligen senare produktionsår.