Rak form med svängt profilerat listkrön. Dörr med bakomliggande hyllplan, utdragslåda under. Rik målad dekor. Bredd 65, djup 40, höjd 145 cm.
Slitage, repor, märken, stötskador, baksida med glipor. Mindre renovering och komplettering. Mindre skador. Lås saknas. Nyckel saknas.