Rak form med uppsats. Rektangulär skiva, på nedåt avsmalnande ben. Dekor av bland annat flankerande porträtt. Längd ca 91, bredd ca 74, höjd ca 80-103
Slitage, repor och märken/mindre stötskador. En låda med skador.