VOTIVFIGUR/KOUROS, terrakotta, möjligen Arkaisk tid 800-480 f.Kr.

På stensockel. Stående man med mantel. Höjd 36cm.

Slitage. Repor. Skador. Senare monterad.

Proveniens

Äldre privat samling

Utropspris
3 000 SEK