SPELDOSA, Mermod Frères, Schweiz 1900-talets början.

8 melodier, cylinder märkt Parachute Mermot brevete. På locket intarsiadekor med fågel på blommig kvist. Bredd 58 cm, djup 24 cm, höjd 18 cm.

Stötmärken, repor, färgbortfall. Ej funktionstestad. Nyckel saknas.

Utropspris
250 EUR