VITRINSKÅP, Sheraton-stil, England, 1900-tal.

Fanerat med mahogny och lönn. Överdel med dörrpar framför hyllplan. Underdel med tre lådor på höga ben. Längd 111, bredd 38, höjd 220,5 cm. Nyckel finns.

Överdel och underdel troligen ej ursprungligen varandra tillhörande. Ett glas med sprickor. Krön med lagningar.

Utropspris
6 000 SEK