Johan Petter Grönvall

(Sverige, 1781-1849)
Johan Petter Grönvall
(Sverige, 1781-1849)

LJUSSTAKAR ETT PAR, silver, Johan Petter Grönvall, Stockholm 1826. Vikt ca 498 gram.

Kolonnskaft uppbärande lyra med ansiktsmaskaron och ljuspipa. Dekor med palmetter och bårder. Lösa ljusmanchetter. Höjd 22 cm.

Bruksslitage. Bucklor.

Utropspris
10 000 SEK