Gustaf Möllenborg

(1796-1851)
Gustaf Möllenborg
(1796-1851)

SOCKERSKÅL, silver, nyrokoko, Gustaf Möllenborg Feron, Stockholm 1857. Vikt ca 633 gram.

Uppsvängda handtag, balusterformat ben, välvt lock lockknopp i form av blomsterkvist, höjd 27 cm. Strösked i nyrokokomodell snarlik modellen Adlerstråhle medföljer, William Lyon, Göteborg 1856, längd 20 cm, vikt 51 gram.

Slitage, smärre bristning och någon obetydlig buckla. Ströskeden med graverat A och med lagning.

Utropspris
4 000 SEK