DRYCKESHORN, silver och horn, Nils Wendelius, Uppsala, 1840.

Välvt profilerat lock och fotställning i silver, den senare med växtornamentik och avslutande kultassar. Längd ca 28 cm, höjd ca 22 cm.

Slitage. Märken, repor, fläckar. Sned benställning. Lockknopp saknas.

Utropspris
1 500 SEK