Bok samt mahognyfaner. Beslag i metall. Skiva med upphöjd kant. Sex lådor i fem varv. Brickmärkt. Längd 90 cm, bredd 45 cm, höjd 109 cm. Nyckel finns.
Bruksslitage. Märken. Krackelyrer i lacken. Smärre fanerskador. Fläckar invändigt i lådorna.