BUKSTOP, 2 st, tenn, svenska stämplar 1700-/1800-tal.

Ett stop av Gudmund Östling, Vimmerby 1776, höjd 22 cm. En med otydliga stämplar, 1865, höjd 21 cm.

Bruksslitage. Bucklor. Östlingstopet med lagade hänkelfästen.

Utropspris
2 000 SEK