ÉTAGÈRE, 1800-talets andra hälft

Mahogny med spiralsvarvade ben, hyllplan klädda i ljusrött tyg. Bredd 95, djup 45, höjd 86cm.

Bruksslitage. Blekt klädsel med fläckar.

Proveniens

Familjen Bennet, Rosendals slott, skåne;
auktion, 9 augusti 2014, nr. 390.

Utropspris
3 000 SEK