Driven, graverad och gjuten dekor. Den mindre, Martin Hall & co, Sheffield, invändigt förgylld, ytterom dekor med blomstergirlanger och maskaroner samt graverade rosetter och medaljonger. Kring kanten löper pärlstavsdekor. Diameter 12,5 cm, höjd ca 8,5 cm. Den större med riklig blomsterdekor. Diameter 13,5 cm, höjd 10,5 cm.
Senare graverad dekor. Anlöpningar, repor. Den större med intryckningsskador och lagningar.