HÄNGSKÅP, barock, 1700-tal.
Senare målning. Beslag och lås av smide. Dörrpar med bakomliggande små lådor. Bredd 50. Djup 29. Höjd 56 cm. Nyckel finns.
Repor och märken. Mindre avslag på hörn i bakkant.