Rosenmotiv mot vit fond, förgylld dekor. Kaffekanna, tekanna och sockerskål. Skål, höjd 7 cm, och serveringsfat, diameter 33,5 cm. 10 koppar diameter 10 cm, höjd 4,5 cm, med 11 st fat. 12 st assietter, diameter 16 cm.
Bruksslitage. Serveringsfatet med repor och färgbortfall.