Korg i rotting med flätad kant och mönstrad dekor, ett svarvat handtag på vardera sida. Underrede i metall, fyra ekrade hjul i metall och trä. Längd ca 120 cm, bredd ca 52 cm, höjd ca 94 cm.
Slitage. Rotting med skador, dekorbortfall. Fläckar. Rost. Korg något löst monterad.