SKÅP, nyrenässans, sekelskiftet 1900.
Rak form med dörrpar i både över-och underdel, varav de övre glasade. Bakomliggande hyllplan. Längd ca 99, djup ca 45, höjd ca 217 cm. Nyckel finns.
Slitage, repor och märken. Renoverad och kompletterad, senare bemålad. Mindre skador, en nyckelbricka delvis lös. Nyckel fungerar dåligt.